HuntressOfLight
12 pointer
I... As for Ritz Crackers, I read a post on F.B. showing that Ritz Crackers (Made in Mexico) have insect protein added.
I... As for Ritz Crackers, I read a post on F.B. showing that Ritz Crackers (Made in Mexico) have insect protein added.
No way ,we’ll edit the name to the cheapest eatin threadIt may end the cheap eatin thread @barney has.
Eggs is the one that gets me. We eat the heck out of them. Feel like all I do is buy eggs and the current prices aren’t fun.
I used to eat 8-12 eggs a week. Haven't had one on months
Hell, I eat 5 hard boiled EVERY morning. Have for the last 20 years, without fail. Most of mine are farm eggs, but this increase still sucks all the way aroundI used to eat 8-12 eggs a week. Haven't had one on months
I would dry up and die if we didn't have eggs. I eat three every morning and my wife eats two egg whites.Eggs is the one that gets me. We eat the heck out of them. Feel like all I do is buy eggs and the current prices aren’t fun.
Yep, and still people try to convince us that Ukraine and climate change are our biggest concerns. 🤦🏻♂️🤦🏻♂️🤦🏻♂️Business channel said this morning that reading on eggs was up 70% year over year. 😡
I bought 6 chicken wings at Kroger's paying $13.47.....FOR SIX WINGS!!!. I also bought a box of Shake-N-Bake for chicken which cost almost $4 a box. Just a few years ago I could buy the 6 chicken wings for around $3.75 and the Shake-N-Bake for around $2.75!!Whoever says the inflation rate is only 6% or whatever, obviously doesn't do their own grocery shopping!!!! How in the hades did my husband & I spend over $600 for groceries last month for just the two of us?? We mostly live out of our freezers & pantry (thanks to my home-canned stuff) except for stuff like bread, milk, eggs, fresh greens, fruit and the occasional items to replenish the pantry (canned goods, salad dressing, etc. - and we don't buy many of them because I keep a pretty good stock on hand after the Covid lockdowns). There's no way that should have added up to over $600.... Especially since I shop mark down bins, generics, etc.
How is an average family supposed to feed themselves??? I can't imagine what it would be if I was still feeding two teenagers.....